Seydi Ali Reis

Abdullah Ziya Kozanoğlu ‘nun bu kitabı beni en çok şaşırtan kitap olacak sanırım. Şaşırmayın sakın; yazım stili, anlatım vb değil bunun nedeni. Gerçeklerle hayali kahraman ve olayların harmanlandığı bir kitap ama….

Hikaye, Seydi Ali Reis ‘in Basradaki donanmayı Mısır ‘a götürürken fırtınaya yakalanıp Hindistan kıyılarına vurmasıyla başlıyor. Burada Portekizlilerle ve iç karışıklıklar nedeniyle birbirini yiyen Türk beylikleri ile uğraşıp defalarca başını derde sokup bunlardan kurtuluyor.

Kaleler alınıp kelleler düşürülüyor ama donanmanın aldığı hasar nedeniyle deniz yolu kapandığı için Gucerattan Ahmetabad oradan Lahor derken Semerkant,Kazvin ve Bağdat ‘ı aşarak Anadoluya, İstanbul ‘a iki yılda yürüyerek ulaşılıyor.

Kitabı okuyupta bitirdiğimde “pes” dedim kendi kendime. Tamam, Hindistandaki iç savaşları, oradaki Türklerin Portekizlilerle yaşadıkları sorunları biliyordum ama bu bitmek tükenmek bilmeyecek yolun yürüyerek aşılmasının imkansız olduğunu düşünüyordum. Dayanamadım araştırdım.

Doğruymuş. Seydi Ali Reis İstanbul ‘a dönünce padişahın da isteğiyle yolculuğunu ve bunun öncesini içeren Hindistan günlerini kitaplaştırmış. Kitabın adı “Mir’atul Memalik” yani “ülkelerin aynası”

http://tr.wikipedia.org/wiki/Seydi_Ali_Reis

http://www.sinop.gov.tr/tarih/memalik.asp

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s