Taş Meclisi

JeanChristophe Grange ‘ın Kızıl Nehirler’den sonra yazdığı ilk roman olduğunu hatırlıyorum.

Filmi de çekildiği bir de bunda Monika Belluchi gibi taş bir hatununda oynadığını hatırlayıp okuyalım diyerek kitaba başladım.

Konu, sorunlu bir gençlik dönemini atlatarak gelişen bir Fransız genç kızın Tayland ‘dan evlatlık aldığı çocukla beraber geçirdikleri kazanın ardından gelişen olayları içermekte. Komaya giren çocuğun hayatını alternatif tıp ile kurtaran ve sabaha çıkamayan gizemli kişi ve evlatlık çocuğunun kökeninin peşinden koşan genç kız kendini bir müddet sonra Moğolistanda, şamanların arasında on yıllar öncesinde kalan olayların arasında bulur.

Buluyor bulmasına da Grange kardeşimiz Şamanizmdeki x donuna girmek deyimini epeyce yanlış anlamış. Anadoluda da karşımıza çıkan ayı donuna bürünmek, kurt donuna bürünmek gibi deyimleri kafasında çok değişik kurmuş. Zaten kitabın son kısmında işin epeyce bilim kurguya girdiğini göreceksiniz. Ana kahramanın her gittiği yerde kendisine destek olan insanlara denk gelmesi. Kadın köşedeki bakkala gider gibi Paris ‘ten Moskova ‘ya oradan da Moğolistan ‘a uçuyor. Vizesi yok adamın biri yardımcı oluyor şak diye. Adam dediğime bakmayın İtalyan elçiliğinde çalışan bir görevli. Romandaki hatunun da Monica Belluchi ile bir ilgisi yok tipleme olarak bunu da hatırlatayım.

İsteyen okusun. Değişik ama saçma sapan bir sonu var. Bence insan ömründen bir kayıp. Kitabı tek bir cümle ile özetlemek istersem diyeceğim çıplak ayak ile hamam böceğine basmak gibi bir duygu…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s