Şah ve Sultan

Şah ve Sultan mutlaka okunması gereken bir kitap. İskender Pala gerçekten iyi bir iş çıkartmış, kutlamak gerek.

Konusu, Şah İsmail ve Yavuz Selim arasındaki iktidar mücadelesinin çevresindeki kişilerin gözünden tasvir edilmesinden ibaret diyebiliriz özetle.

Şah İsmail hakkında Reha Çamuroğlu ‘nun İsmail kitabını okumuştum epey önceleri. Sonrasında konunun üzerine epeyce gittim. Bir kesimin neredeyse taptığı bu ismin Şahkulu ve taifesini kazanlarda kaynattığını okuduğumda epey şaşırmıştım. Sonraları yaptığım araştırmalarda karşıma çıkan sayılar ve teknikler dehşet düzetde idi. Ülkemde Yavuz ve Osmanlı askeri için herşey denir, katilam yaptı denir de Şah İsmail ‘in sayısal açıdan ondan geri kalmadığı ya bilinmez ya da üzerinde durulmaz.

Neyse kitaba dönelim. Kitap çeşitli ağızlardan gayet akıcı bir şekilde gerek Yavuz gerekse Şah İsmail ve çevreleri etrafında yapılan konuşmalar üzerinde kurulu.

Gerek askeri gerekse şiir alanında yaşadıkları rekabet, olduğu rivayet edilen meşhur satranç maçı ve bunun gibi hikayeler gayet güzel bir şekilde serpiştirilmiş.

Kitapta kırılma noktası gerçek tarihte de olduğu gibi Çaldıran Savaşı. Kitapta savaştan sonra akış Taçlı ile Yavuz arasında geçmeye başlıyor. Zaten Şah İsmail cephesinde bir şey kalmamış durumda. O bile tahtını oğlu Tahmasb ‘a bırakmış durumda.

Tarihteki pek çok kıssanın hikayenin Yavuz dönemine ait olmasına şaşırdım doğrusu. Ama işin en ilginç yanı Osmanlılara karşı saldıran tüm Türk yada Türk soylu devletlerin aynı hataya düşüp savaşı kaybetmeleri.

Uzun Hasan ‘ın Fatih ‘e, Şah İsmail ‘in Çaldıranda,Memluklerin iseMercidabıkta Yavuz ‘a ,başlarında çocuk kral Layoş olduğu halde Macarların Kanuni karşısında yenilmeleri sanki kopya gibi kaliteli dahi olsa süvarinin disiplinli topçunun set atışı karşısında gözü pek saldırısının sonuç vermemesinin örnekleri. Osmanlılar Macar süvarisi ile ilk karşılaşmalarında aldıkları mağlubiyetlerden ders çıkarıp süvariye karşı topçuluğu desteklemişlerdi.

Neyse kitap ilginçlikleri, şaşırtıcı özellikleri ve konusuyla mutlaka okunması gereken bir yapıt.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s