Kaddafisiz bir Libya olursa nasıl olacak?

Hayat ne denli garip ve belirsizliklere gebe.

Daha üç dört ay önce tatil amacıyla Libya ‘yı planlarımıza dahil etmiş uçuşların iptali nedeniyle abi kardeş kös kös kalmıştık. Kısmet…

Şimdi Libya semalarında uçuşlar var ama kendi ülkesini bombalayan pilotlara aitler. Afrikanın refah seviyesi en yüksek ülkesi bu duruma nasıl geldi. Tunus karıştığında çıkan patırtılardan sonra Kaddafi problem yok demiş, sularda durulmuştu. Ya da bize haberler böyle gelmişti.

Bingazi ve Tobruk protestocuların denetimine girmiş. İsyancı yada özgürlükçü gibi terimler kullanmayacağım. Bu iş beni aşar ve göreceli elbette. Sadece ölenler var benim gözümde.

Dün gece iki ilginç husus vardı. İlkinde Bingazi ‘de protestocuların kalabalıklara ateş açan bir iki zencinin yakalandığı konusu vardı. Protestocuların sözcülüğünü yapan bir radyo vj ‘i adamların dillerini bilmedikleri için nereli olduklarını öğrenemediklerini söylediler. Afrikanın daha güneyleri kontrolsüz elbette. Cebi para dolu biri çok büyük ordular dahi kurabilir. Bizim dinci kanallar ise Kaddafi ‘nin tetikçileri arasında Sırplılar var dedi. Sırplı ne ya. Sırp de Sırbistanlı de. De ama Sırplı deme kardeşim, daha bir milletin bireyi için kulanılan ana dilindeki kelimeyi bilmiyorsan bilgi düzeyin açısındannasıl güvenilir olabilirsin ki. Neyse….

İkinci haberde ise Kaddafi ‘nin Bingazi ‘yi bombalaması için savaş gemileri sevk ettiği yönünde idi. Gemilerin ikisi Maltaya sığınmış sabah haberlerinden öğrendiğime göre.

Kaddafi ‘ye karşı olan aşiretler birleşmiş olmalı. Kaddafi bundan sonra kendine bağlı aşiretleri, kendine bağlı şehirlerde yaşayan fakir kitleyi bunlara karşı kullanıp karşı gruptaki aşiretlerin aralarının bozulmasını bekleyecek yada sağlayacak. Benim aklıma takılan soru ise Libyalıların yanlarında çalıştırdıkları Afrikalı ve Uzak doğulu kalabalık işçi ve uşak nüfusu olaylara dahil olacak mı hiç?

Kaddafisiz bir Libya ‘dan ayrı ayrı ülkeler mi çıkar yoksa aşiretlere dayanan federasyonlar mı?

Peki ya Kaddafi Libyası bile halk(!) hareketi ile yıkılırsa bundan umutlanan kaç devlette daha şansını denemek isteyen kalabalıklar meydana inecek. Fas, Cezayir,Yemen ve Bahreyn de tansiyon daha da artacak mı? Moritanya, Suriye de durulan olaylar tekrar başlayacak mı?

Kim bilir… Ama gene çoğu ocak sönecek. Bildiğim bu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s