Yemen vizesi de tarih olmuşken…

Ben bu yazıyı yazana kadar Kuveyt ile de vize kalktı. Hayırlı olsun.

Yemen vizesi kalktığında gezi takımımdan arkadaşlarım haberi bana hemen iletiverdi. Bizim gezi planlarının üst sıralarındaki bir nokta olduğunu söylemem gerek.

Fakat ekşisözlük ve çeşitli gazetelerdeki okuyucu yorumlarına bakınca gerçekten halkın düşünce seviyesi beni dehşete düşürdü.

Vize sanki sadece turistik geziler için alınıyormuş gibi bir algı var. Bir de vizenin sadece geri kalmış ülkelere kalktığı düşüncesi mevcut. Sadece cehalet.

Öncelikle Türkiye ‘nin yurtdışında pek çok ihalesi var. Ne yazık ki bu ihale hacmi Avrupa ülkelerinin ve Çin ‘in çok gerisinde. Pek çok coğrafyada da alınan işler X Avrupa ülkesinin taşeronluğundan öte bir şey de değil. Bunun sonucunda ne hammaddenizi nede teknolojinizi kendi ülkenizden getiremiyor; işveren (yada yüklenici diyeyim daha ağır oluyor) ne derse onu yapmak zorunda kalıyorsunuz. Son zamanlarda Türkiye gerçekten direkt iş alabilir duruma geldi. Ama burada şöyle bir durum var. Türk firmaları ağırlıklı olarak inşaat sektörü üzerinden gittiği için işçi ağırlıklı firmalar. Bu da işçilerin gidiş gelişlerini organize etmeyi gerektirmekte. Bu elbetteki önemli bir masraf. Bunun üzerine dehşetengiz formaliteleriyle vize prosedür ve masraflarını eklediniz mi maliyetler daha da kabarıyor.

Düşünün Arap Emirlikleri Müslüman olmasına rağmen bize vize uygularken İngilizlere vize uygulamıyor. Bu da İngilizlerin daha çabuk iş ve manevra yapabilmelerine olanak sağlamakta.

Benzeri bir durumu Libya örneği ile verebilirim. Libya ile ticari ilişkilerimiz neredeyse donmuşken son zamanlarda iş çevresinin atak hareketleri inanılmaz bir hacim sağlanmasını sağladı. Elbette bu sadece bizim istatistiklerimize göre büyük bir miktar. İtalya yaklaşık 100 milyar dolarlık bir ihale paketi aldı Kaddafiden. Bizim milletimiz unutkandır, Berlisconi ‘nin Kaddafi ‘nin elini öptüğü resimleri hatırlamaz. Tıpkı kıtıpiyoz Sarkozy ‘nin Kaddafi ‘nin çadırını Paristeki Hükümet sarayın bahçesine kurulmasını görmezden geldiği gibi.

Şu an dediğim gibi işler iyi ve daha da iyiye gidiyor. Şu an THY dışında üç Libya firması Türkiye ile hava ulaşımını sağlamakta. Bu ortadaki trafiği gözünüzde canlandırmanızı sağlayacaktır.

Pakistanda da durum aynı. Yemende de aynı şey olacak. Suriyede halkla beraber gezerken, onlar ile aynı ortamda bulunurken gördüğümüz Türkiyenin oradaki insanlar tarafından lider ülke olarak kabul edilen bir dünya devi olarak algılandığıydı. İstanbul istisnasız dünyanın merkezi idi. Tıpkı burada tut-i garbi eğitimden geçen varsıl kitlelerin ABD ‘yi gördüğü gibi.

Sonuçta vizelerin kalkması iyi bir şey.

Gelelim Yemende görecek ne var sorusunun cevabına.

Başkent San’a başlı başına bir değer. Bizden de epey kalan eser olduğu gibi aslında şehrin günümüze böylesine orijinal bir şekilde ulaşması da dedelerimizin sayesinde.

Sadece San ‘a da değil ülke genelinde çok sayıda Osmanlı kale ve camii var. Zaten en büyük Türk mezarlığı olarak anılmakta Yemen. Verilen şehitin ve kayıbın hesabı yok. Çok sayıda asker dönemediği için Yemende kalmış. Türkçe bilmeyen Türk soylu çok büyük bir kalabalıktan bahsedilmekte.

Aden ayrı bir mekan ama Socotra var ki. Görmeden ölmek acı bir şey olacak.

Bu arada ben bu yazıyı bitirip yayınlayana dek 2011 Emitt fuarının bu yılki konul ülkesi Yemen oldu. İki sene konuk ülke Suriye iken bizde Suriyeye konuk olmuştur.

Kim bilir Yemenden de yazmak nasip olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s