Nereye gidecektik nereye gideceğiz…. (iran bekle bizi)

Gülsek mi ağlasak mı derler ya aynı o durum. Orta Asya işi için tüm maliyetleri çıkarıp rotaları belirledikten sonra vize olayına denk gelince kalakaldık ortada.

Kısaca anlatayım.

Çin vizesi ayrı bir vaka. Tek kişi başvurduğunuzda Çin size turistik vize vermiyor. Ahaliyi de topladığınızda yetmiyor çünkü işi bir tur operatörünün yapması isteniyor. Bunun yerine Hong Kong ‘a uçup oradan bir günde bu işi hallediyorsunuz ama oraya uçmak maddi açıdan sizi batırıyor. (Daha doğru yazdığımdan bile emin değilken bir de)

Türkmen ve Özbek vizeleri ise ayrı bir dert. Öncelikle çok pahalılar. Bir de oradan bir tur firmasının davetiyesi gerekiyor. Buradan da aracı ile işlem yapılacağından maliyetler otomatik olarak katlanıyor. Üstelik biz bu iki ülkeye de ikişer kez giriş yapacağız. Maliyet 550 usd. Oha dediğinizi duyar gibiyim ben dedim.

İşin kötüsü ikinci girişler sallantıda . Yani parayı ödeyipte sınırda kalma durumu da var. Bu konuda bir söz vermiyorlar. Neşeli bir durum anlayacağınız.

Gün gelirde Türkiyeye vizeler kalkar bizde o zaman gideriz diyerek erteliyoruz. Halbuki biz bu ülkelere vize uygulamıyoruz.

Neyse, alternatif olarak bayram süresinde rotamızı İran ‘a çevirmiş durumdayız. Ülkeye Nahçivan üzerinden giriş yapmayı planladık. Anadolujet ‘in Nahçivan ‘a uçtuğunu gösterir reklamlarını ilk gördüğümde “kim gider ki “diye kendi kendime sorduğumu hatırlıyorum. Gidiliyormuş. Büyük lokma ye büyük laf etme denmemiş boşuna.

Oradan yol Tebrize, oradan Tahran ‘a ve Zerdüştlerin kenti Yazd uzanacak. Kerman aşılıp Rayen ve Bam ‘a gidilip depremden sonraki durum gözlemlenecek. wikipedia ‘daki deprem önces ve sonrası fotoğraflar oldukça trajik ve hüzün verici bir yıkımın olduğunu göstermekte.

Sonrasında Şiraz ve isfahan ‘ı gezip Tahran üzerinden Türkiyeye dönüş yapacağız.

İyi bir söylenti 2011 içerisinde THY ‘nin Şiraz ‘a uçmaya başlayacağı şeklinde. Tabii daha ortada sadece söylenti var. Gerçekleşmesi durumunda günü de uyarsa dönüşün son günleri biraz değişebilir.

İlginç olan iranda Türkiyeden daha çok UNESCO Kültür Mirasına girmiş yerin olması. Bakalım daha ne ilginçlikler var. Suriyedeki gibi neler şaşırtacak, Balkanlardaki gibi neler aklımıza kazınacak.

Ha’di bakalım. Bahtımızın rüzgarı nerelere sürükleyecek bizleri…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s