Fuji HS-10 alma faslındayım…

Size yeni aşkım olan Fuji HS-10 ‘dan ve rakiplerinden bahsetmek istiyorum.

fuji hs-10

Her şey tamamen rastlantısal olarak başladı. Biliyorsunuz sahibi olduğum emektar Olympus SP 550 UZ ‘den sonra slr cihazlara geçiş yapmayı düşünüyordum. Zamanla şehri de eskisi gibi gezemediğimizden fotoğraf çekmekten soğudum ve slr alımı gibi pahalı bir aksiyondan kaçınmayı tercih ettim.

Fakat arkadaşlarımdan birisi benden fotoğraf makinası alımı için yardım talep edince tekrar cihazların arasında buluverdim kendimi. Slr-like cihazlarda genel olarak süper zum olayının biraz daha kızıştığını, geniş açı 24 mm ‘e kadar indiğini söyleyebilirim. Ama daha çok video çekim yetenekleri üzerinde bir savaş söz konusu.Bu savaşta rekabeti, rekabette daha kaliteli makinaların daha ucuza piyasalara inmesini sağlamış.

Bunların başında Fuji ‘nin HS-10 cihazı dikkatimi çekti. Rastlantı eseri önce Teknosa ‘da, ardından Electroworld ‘de görüp beğenmiş ama slr cihazlara yaklaşan fiyatları nedeniyle pek ilgilenmemiştim.

Ağ üzerinde satış yapan sitelerde dolanırken bu cihazın fiyatını 680 tl olarak gördüm. Rakibi Canon Powershot SX 30 IS ise 850 tl civarlarında satılmakta.

Şimdi de neden makine değiştiriyorum, neden bu makine sorularına geleyim.

Olympus beklentilerime pek cevap veremedi. Her ne kadar Gökgöl mağarasında ve Palmyra ‘da çok iyi sonuçlar almama rağmen genel olarak cihaz içim düşüncem sadece “istikrarsız” olmuştu. Cansız bir nesnede istikrar aramak anlamsız olabilir ama bende uyandırdığı intibağ bu.

Fuji HS-10 ‘u ciddi rakipleri olarak gördüğüm Canon Powershot SX 30 IS ve Olympus SP 800 UZ ile kıyasladım. Genel olarak Fuji Canon ile başa baş gidiyor (aslına bakılırsa Canon biraz önde) ama Olympus ‘u ezip geçiyor.

Geniş açı ve takılabilir parçalar
Bir kere Olympus ilk SP modeli gibi 28 mm geniş açıda durmakta. Rakipleri 24 mm gibi bir değere inmiş. Olay burada daha da dramatikleşiyor. Çünkü Olympus dışa doğru uzayan bir objektife sahip olduğundan adaptör takma imkanını da yitiriyor. Oysa Canon için x2 telezum olanağı veren konventörler mevcut. Geniş açı içinse x0.7 gibi bir oran söz konusu oluyor. Yani uygun parçayı bulursanız 16.8 mm gibi bir değere ulaşılabilmekte. X2 içinde geçerli olan bir telezum çarpanı. Ama geniş açı için x0.55 çarpanı yaklaşık 14 mm değeri elde etmekte. Dahası sıkı durun x0.15 çarpanı ile balık gözü konventör bile var ve üçlü set ebay’de 130 usd civarında satılmakta. Telezum konusunda gözle görür bir randıman elde edileceğini sanmıyorum. Balık gözündeki geometrik problemleri de düşünmek gerek. Belki tripodla beraber tavan, kubbe çekerken biraz işe yarayabilir. Ama geniş açı konusunda ümitliyim. Yığılmayı engellemek için diyafram ile biraz debelenmek gerekebilir ama buna değer gibi görünüyor. Öte yandan bu konventörler dışında UV filtre gibi parçalar ile efekt elde edilebileceği gibi objektifin korunması da sağlanabilir.

Telezum yeteneği
Diğer kıstas olan telezum olayına çokta girmeyeceğim. Maksimum zum oranlarında pek bir verim elde edilemediğini yaşayarak gördüm. Tripodsuz ve çok güneşli olmayan havalarda her şey elde edilen pozu etkilemekte. Ben bunları sniper tüfeklerine benzetiyorum. Canon ve Olympustaki 840 mm değerini Fuji’nin 720 mm lik değerine göre sadece sayısal bir üstünlük kanımca. Benim makinemin 504 mm lik değerinde (ki lens özellikleri olarak oldukça iyiydi) bile sonuçlar ortadayken neredeyse %50 oranında bir artışın ne derece tatminkar bir sonuç vereceği bir muamma.

Sensörler
Sensor olarak Fuji ‘ler CMOS kullanmış. Her ne kadar eski bir teknoloji gibi görünse de slr-like cihazlarında CCD kullanan Canon bile slr cihazlarında CMOS sensörlere geçmiş bulunuyor. Araştırmalarım her iki sensör tipinin arasında biz son kullanıcıları etkileyecek yada bizim farkına varabileceğimiz bir ayrımın olmadığı yönünde. Daha çok üretici firmaların maliyetlerini direkt etkileyecek bir durum söz konusu.

Çözünürlük
Halkın gözünde en önemli unsur. Canon 14.1, Olympus 14.7 gibi oranlarda iken Fuji 10.3 gibi bir oranda kalıyor. Dev boyutlar elbetteki kulağa hoş geliyor. Ama (gene bir ama daha) görüntünün tam boyutlu hali bu konunun kilidi. Olympus SP 550 UZ ‘de bu konu tam bir fiyasko idi. Kontrast ve keskinlikte (özellikle auto modda )yaşadıklarım pekte hoş değildi.

Bununla beraber Canon ‘un hem 840 mm telezumu ve 14.1 M çözünürlüğü gerçekten başarılıysa croplama sonucunda inanılmaz sonuçlar elde edilebilir.

ISO oranları
Olympus SP 550 UZ ‘de 50 ila 5000 arasında giden bir aralık vardı. 50 değeri mükemmeldi ama 800 ‘ün üzerindeki değerlerde kumsal havası veren bir gren yoğunluğu söz konusuydu. Yeni cihazlarda ise Olympus 64 ,Canon 80, Fuji ise 100 gibi değerler açıklamış. Bunlardan Canon 1600 asa ‘ya dek çıkarken diğer cihazlar 6400 asa gibi ütopik değerleri zorlamakta. Muhtemelen 1600 ‘ün üzeri izafi değerler olacak.

Slr makinalarda canon 200 asa ‘dan çekim yapıyordu ve 800 asa ‘da çekilen cami içi fotoğraflarda oldukça başarılıydı. Kompakt makinalarda ise Canon pek randıman vermemiş olsa da gene de adı yeter dedirtiyor. Fuji için ise artı puan veren örnek Kastamonu ‘da Şerife Bacı Meydanın’nda yaptığımız gece çekimlerinde gerçekleşti. Meydandaki anıtta Olympus ile neredeyse kafa kafaya olan Fuji, kaleyi çektiğimiz yüksek zumlu çekimlerde daha keskin ve gerçekçi renkler elde etti. Bu durum bende epeyce bir moral bozukluğu çıkartmıştı. (unutulamayan berbat anlar)

Video çekimi
Artık yeni moda hd kalitesinde çekim yapmak. Artık hd ready yapılan çekimler bile demode olmuş durumda. Slr cihazlarda bile artık bu kavga söz konusu. Burada bunu başarabilen tek cihaz Fuji. Canon ve Olympus ise hd ready çekim yapmakta.

Suriyede yaptığım video çekimlerinden sonra video çekimi epeyce bir hobi haline geldi. Ha, diyeceksiniz hd seyredebileceğin bir ekran var mı? Sanırım b.sayar ekranım öyle bir yeteneğe sahipti. Bakmak lazım.

Bellek kapasitesi
HD video çekiyorsan yada 10 M den büyük fotoğraf alıyorsanız sağlam bir belleğe ihtiyacınız olacaktır. Benim Olympus SP 550 UZ sadece Xd bellek ile çalışmaktaydı. Bu tip bellekler maksimum 2 G kapasiteye sahip. Yüksek kalitede iyi bir fotoğraf yaklaşık 3 M kadar bir boyut tuttuğu için (raw olayına girmiyorum bile) bu oldukça kısıtlayıcı oluyordu. Neyseki Olympus bu konuda çabul uyandı ve SP 560 ‘dan itibaren SD tipte kartları da kullanabilir hale getirdi.

Fuji ise servisten verilen bilgiye göre 16 G kadar bir belleği yönetebilmekte. (SDhc kartlar kullanıyor) Bu tip kartlarda standart ve hızlı kartlar söz konusu.Hızlı kartlar biraz tuzlu ama HD çekim ve panorama modu söz konusu olduğu için bu yeterli. Hatta bir bu kadar daha yedek bellek olursa daha rahat hareket edilebilir.

Enerji kaynağı
Olympus SP 550 UZ ‘de dört kalem pil kullanılıyordu. Enerji kullanımı oldukça verimli idi. Tek problem pil kapağındaki çatlama oldu. Zaten bu bilinen bir problem olmalı ki üretim sırasında metal bir levha ile söz konusu bölge desteklenmiş.

Canon pilin yanı sıra lityum ion pil de vermekte. Bu durum Fuji içinde geçerli. Fuji ayrıca pilleri paketle beraber satıyor.

Sağlam bir sitede Fuji ve rakipleri için daha spesifik bir inceleme yazısı mevcut.

http://www.photographyblog.com/reviews/fujifilm_finepix_hs10_review

Rakipleri,

http://www.photographyblog.com/reviews/fujifilm_finepix_hs10_review/rivals/

http://www.photographyblog.com/reviews/canon_powershot_sx30is_review/
canon sx 30  - Baş rakip
http://www.photographyblog.com/news/olympus_sp-600uz/
Olympus 'un son mucizesi ( yada fiyaskosu) sp-600

ve emektar

http://www.photographyblog.com/reviews_olympus_sp_550uz.php
Emektar sp 550 uz. Karda, çölde ,denizde ve karada her yerde...

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s