İtalya yollarında…

Niyet ettik bakalım Mart sonu İtalyan topraklarında olacağız.
28 Mart sabah 5:40 ‘ta yola çıkacağız. Saat farkı sayesinde 7 gibi Ljubljana  ‘ya ineceğiz. Uçaklar fiyatların avantajlı olduğu gerekçesiyle kimi zaman Slovenya ‘nın başkentine iniş yapıyorlar.
Dört- beş sene önce alan vergileri için 90 euro ödenmekteydi. Şimdi adam başı 150 euro alınmakta ve bana bir faydası olmamakta.
Turun programına göre önce Floransa ‘ya gidilmekte. Yaklaşık 6 saat süren bir yolculuk söz konusu. Yol sırasında isteyenler Pisa şehrine gidebilecek. Dam başı 35 euro. Halbuki Pisaya tren 1 saat kadar sürmekte ve adam başı 7 euro. Fakat şehirdeki kuleye çıkış 15, yakınlarındaki kilise ve vaftizhaneye giriş 10 euro. Başkaca birşey bulamadım. En fazla iki saat sürecek bir şehir.
Ertesi gün Floransadayız.  Aslında sabahtan Pisa, öğleden sonra Siena da yapılabilir ama Floransayı gezecek zaman kalmıyor. Tam bir çıkmaz.
3. gün Roma ‘ya geçilecek. Yol kısa gibi görülmekte. Ama yine yol üzerinde olan Siena ‘ya gidiş ekstra.  Neyse 4. Gün Roma ‘yı gezeceğiz.   Otelin yeri belirsiz ama göreceğiz. Tüm yollar Roma ‘ya çıkar nasıl olsa. Netleşmeyen planıma göre sabahtan Vatikan nam mekanda papa derler deyyusun mekanına gideceğiz. Kurdoğlu Muslihiddin Bey ‘in basmayı düşündüğü bu mekandan çıkıp hemen yakındaki san Angelo kalesine gideceğiz. Sonrasında Panteon ve Capitol tepeleri yolumuza çıkacak.
Romadaki son gün bir aksilik olmazsa Napoli ‘ye geçeceğiz. Trenle adam başı gidiş geliş 40 euro. Özel gezi ise 100 euro almakta. Hırsızlığın başkenti Napolide göbeğimi kendim keseceğim. Planıma göre merkezdeki önemli yapıları 2-3 saatte bitirdikten sonra Pompei ve fırsat kalırsa Herculenaum ‘a gideceğiz. Capri yada ischa adaları neredeyse imkansıza yakın.
6.gün uzunca bir yolculuğun ardından Venedik ‘e yöneleceğiz. Yol üzerinde Verona var uğranması muhtemel.  Aslında önemil Roma şehirlerinden biri. Venedik ‘e 3 saat uzaklıkta. İnsanlar Romeo Juliet evinden bilmekte.
7. gün tamamen Venedikteyiz. Önce venedik içini turlayacağız. Sonrada bir şekilde Burano ve Murano adalarına çıkartma yapacağız.
8.gün yani son gün uçağa binmek için Slovenya ‘ya geçeceğiz. Burada Bled Gölü ‘ne gidilecek. Zaten şehirde ufak.  Sonrasında ver elini İstanbul.
Doğrusunu söylemek gerekirse İtalya turunu iyi hazırlanmaktayım ama epeyce de çekincelerimde yok değil.
– Kapsamlı bir İtalya kitabı aldım.
– İtalya gezilerini yazan yerli bloglar
– Aynı kapsamdaki yabancı blog ve forumlar
– Wikitravel
– Detaylı şehir haritaları
Üzerinden çalışmaktayım.
Bununla beraber huzurumu bozan noktaları da dile getirmek istiyorum.
– Herhangi bir yerden  bir yere gidiş tam bir muamma. Floransa da Montecatini ‘de,Venedikte ise Lido yada Mestre ‘de kalınacak. Buralardan şehir merkezlerine bile gidiş yaklaşık 1 saat çekmekte. Adamların tren saatleri güzel ama sıklıkla rötar yaşanmakta. Göreceğiz.
– Güvenlik büyük bir problem. Her nevi hırsızlık bu ülkede adeta sanat haline gelmiş
– Girilen her yer paralı ve oldukça da pahalı. Bu masrafın altından nasıl kalkacağım daha çözemedim.
– Dilde bir problem. Temel olarak biraz İtalyanca çalışayım dedim ama demez olaydım. Her fiilin neredeyse kendine özgü bir çekimi var. İtiraf etmeli ki yaşlanıyorumda. Bazı şeyler kafaya zor giriyor amaçabuk çıkıyor 
– Yemek içmekte küçük bir servet. İşin kötüsü domuz eti çoklukla tüketilmekte ve bu adamların dilinde domuz eti karşılığında çok kelime var.  Bu nedenle McDonald’s ve Burger King şubelerinin listelerini ve adreslerini temin ettim.
Bakalım haftaya hangi düzeye ulaşacağım. Çıktık bir yola……
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s