İlk İstanbul turu

(25.03.2006)

Ne zamandan beri tasarladığımız İstanbul gezisinin planlaması için cumartesi günü köklü macera arkadaşım Uğur ile beraber gelmesini  beklediğimiz (epeyde bekledik) arkadaşlarla buluşmaya karar vermiştik. Kimse gelmedi , bununla beraber ta Edirneden gelen bir arkadaşı da tanıyamadığımız için iki kafadar tura başladık.

clip_image002

Tur için ilk olarak Ziraat Bankası binasının fotoğraflarını aldım.Masonik imgelerin olduğu söylenen binada fotoğrafları büyütürken rastlantı eseri kartalın üstünde durduğu dünyanın üzerindeki yıldızların köşe sayısı dikkatimizi çekti.

İstanbulun her yanı bir Da Vinci şifresi.Görebilene anlayabilene…

Başlangıçta tam anlamıyla bir tur değilse de gezelim diye girdiğimiz yerler oldu.

clip_image004

İlkin Sn.Antuan kilisesine yolumuz düştü 1920 lu yıllarda yapılan bu kilisenin içi Avrupadaki katedralleri göz ardı edersek oldukça güzel.12 adet sütunun taşıdığı barok bir tavanı mevcut.Sıkı para harcanmış olduğu belli oluyor.Mum yakılan yerler ise kilisede tam bir tezat kaynağı.Sanki şiş kebap yapılan bir ocak başı görünümünde olması bana onlarca mumun isiyle pişirilecek etleri gözümün önünde canlandırdı.

Ama kötü yanı Türk gençliğinin gerek başörtülü gerek post modern olsun şuursuzca içeride gezinip mum yakmak için koşturması oldu.Birde normalde musevilikle anlaşamaması gereken katoliklerin içeride tevrat satması kültürümüzü yok etmek için elele verilmiş olunduğunun bir kanıtı gibi karşımıza çıktı.

Oradan çıktıktan sonra Hollanda elçiliğinin yakınındaki Latin kilisesine de girdik.Sn.Antuandan çok daha eski olduğu her halinden anlaşılmakta olan bu kilisenin fotosunu çekmeği bile gereksiz bularak yolumuza devam ettik.

Galata Mevlevihanesi

clip_image006

Önünden yüzlerce kez geçip gittiğimiz Galata Mevlevihanesine bu kez üşenmeyip girdik. Giriş 2 YTL. Salı günleri Mevlevilerin zikr gösterisi de varmış.

Mevlevihanenin içine girildiğinde kapalı bir sarnıç var. Hemen btişiğinde içerisinde devasa sandukalar bulunan Galip Baba türbesi sizi karşılamakta. Mevlevi ayinlerinin yapıldığı bina ise bu. Beyaz yağlı boya pek çok yerde kalkmış. Çok az bir bakımla çok güzel olabilecek bir de bahçesi mevcut.

clip_image008

Mevlevihanenin içi ve gözellikle gösterilerin yapıldığı alan aslında çok ufak. Duvar kısımları dervişler tarafından kullanılan eşyaların bulunduğu camekanlar vasıtasıyla bir müze konumuna getirilmiş.

Tavanlar ise gerçekten çok hoş işlemelere sahip. Üst kata ise çok merak etmemize rağmen çıkamadık.

Dışarıda ise sol tarafta kısmen düzenlenmiş bir mezarlık var. Burada mevlevihanenin müritleri yatmakta. Mezarlığın en köşesinde İbrahim Müteferrika’nın da kabri bulunmakta.Daha ötede neresi mezar neresi yol olduğunu kestiremediğimizden ilerlememeyi tercih ederek geri döndük.Çok değişik mezarlar ve mezar taşları var.Bunları başka komplo teorilerine konu etmek üzere ayrıldık.

Galata Kulesi

clip_image010

Havanın soğuk olmasını umursamayarak gelmişken Galata Kulesine de çıkmamız gerektiğini düşündük.Kuleye doğru giderken enerji veren,şekerli besinlerin satıcıları ile belirli hedeflere yönelik kalabalık grupları güçlükle yardık.

Bilinenin aksine Galata Kulesi aslında şehrin Cenevizlilerin elindeki kısmındaki surların en yüksek burcu.Surlar ilkin Fatih döneminde olmak üzere dönem dönem ortadan kalırılmış.Kuleden bakıldığında Haliç tarafında burç olması muhtemel iki yıkıntı görülebilmekte halen.

Türkçe açıklamasını bulamadığımız bir kitabe de giriş kapısının üzerinde görülebilmektedir.

Kuleye giriş 5 YTL.Girişte hediyelik eşya,ıvır zıvır alınabilinecek yerler var.Asansör sizi yedinci kata dek çıkartmakta. En üst katta şahane bir manzarası olan bir restoran mevcut.Fiyatlar hesaplı.(Kahve 3,5 YTL değer )

Kuleden çok güzel fotoğraflar çekebilmek mümkün

clip_image012clip_image014clip_image016clip_image018clip_image020

Kuleden çıktıktan sonra Geneviz Sarayını aramak için Kuledibinden Perşembe Pazarına doğru yola koyulduk. Yolda şu an göz hastanesi olarak kullanılan fakat 1910 larda ingiliz deniz hastanesinin özellikle kulesi çok güzel.

clip_image022clip_image024

Aynı sokakta ingiliz karakoluda mevcut.Ara sokaklarda çok ingiliz askeri tepelenebilirdi diye düşündük ama o dönemler semtin aslında levantenler başta olmak üzere gayri müslimlerin olduğunu hatırlayarak vaz geçtik

Şu an türlü hırdavatın satıldığı alan aslında Ceneviz kolonisinin yaşadığı genelde 750 yıllık binalardan oluşmakta.Ceneviz sarayını sorduğumuz esnaf yerini bilemediğini buna karşın hanlardan birinde çok eski bir resim olduğunu bu resmi turistlerin çektiğini belirtti.Fakat ne yazıkki cumartesi öğleden sonra perşembe pazarında hayat bittiği için hana da meşhur Arap Camiinede gidemedik.

Bankalar Caddesi,Garanti Bankasının Sergisi;

clip_image026

Bankalar Caddesi,meşhur komodo merdivenlerinin de fotoğraflarını aldık.Ama asıl hedefimiz olan Garanti Bankasının sergisinede girdik.

clip_image028

Sergi tahminlerimizle kıyaslandığında oldukça zayıftı. İlginç minyatürler,mezar taşları vardı ama alan çok dardı.İlginç anekdotlarımız elbette var tabii.Örneğin hayatım boyunca ilk kez bir yeniçeri mezartaşı gördüm. Vakayi Hayriyeden sonra nefretle dolan İstanbul halkı hıncını yeniçerilerin mezartaşlarından bile çıkartmış.Fkat asıl ilginci mezartaşının alın kısmında davut yıldızı olması.Buna benzer davut yıldızları Tokat yöresinde kapı kollarının araştırıldığı bir makalede de gösterilmişti. Anılma olarak Hz.Davudun kuvvetinin sembolize edilmesi olduğu belirtilmekte idi .Tabii ki işin doğrusunu Tanrı bilir.

clip_image030

Birde minyatürlerden birinde 1.Muratın Sırp Miloş tarafından şehit edilmesi konu edilmişti. Minyatür her ne kadar 1500 lü yılların ortalarında yapılmışsa da Kosova savaşında topların resmedilmiş olması gerçekten ilginçti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s