Prag Ocak 2006

Prag  Vlatava Nehri  Astronomik SaatPragtan Binalar  Astronomik Saat  Karluv Most

Karluv Most

 

Prag

 

Prag turunu İstanbul turundan farklı olarak soru cevap tarzında anlatacağım. Umarım beğenirsiniz.

 

Gitmeğe değer mi?Ne zaman gitmeli ?

 

Evet,bu sorunun cevabı kesinlikle evet.Gerçekten Prag övüldüğü kadar güzel bir şehir.Romantik orta Avrupa şehri tanımlamasını yapabilmek için birşey uyduramayacağım ama benim bile yaşayabileceğim bir şehir.

 

Ne zaman sorusunun cevabı ise benim yaptığım gibi Ocak ayı değil. Gezilecek dönem Mayıs-Eylül arası.Benim gittiğim dönem -6 derece civarındaydı ama İstanbulun +10 derecesi bile Pragtan daha çok üşütüyordu.Ama bu dönemde Prag pek turist çekmiyor,Ruslar,Yahudiler ve Türkler kalabalığın aktörleri.Yazın ise bu kalabalık İnglizlerden oluşuyor ve gerçekten çekilmez sefil adamlar bunlar.Nefret ediliyorlar ve benimde bir hafta içinde gerçekten dövmek için uğraştığım adamlar bu gruptan çıktı.

 

İnsanları nasıl,Türklere tepkileri…

 

İnsanlarının soğuk ve kaba olduğunu söylemişlerdi. Hangi milletten olurlarsa olsun insanlara servis yapma konusunda bile densizlikleri ekşi sözlükte bile konu başlığı olmuş benimde ön yargılı bir şekilde yaklaşmama sebebiyet vermişti. Bu konuda en ufak densizliklerini görmedim, gerçekten yardımsever insanlar.

 

Türkler hakkında da pek iyi düşünmediklerini duymuştum. Akıncılar ve Tatarlar burada da esmişler her ne kadar Prag hiç bir zaman Türklerin eline geçmedi diye övünselerde Prag sokaklarında da atlılar koşturmuş

 

Karl Köprüsündeki heykellerden biri ,kötülüğü  temsil edeni bir yeniçeri ama o heykeli göremedim ne yazıkki.Fakat oktay sinanoğlununda dediği gibi kendiniz olduğunuz da saygı görüyorsunuz. Lokantada Türk ve müslüman olduğumuzu söylediğimizde insanlar gerçekten bize inanılmaz yardımcı oldular. Tanrıda onların yardımcısı olsun.

 

Çekler sessiz insanlar tarih boyunca hep yönetilmiş olduklarından tepkili insanlar değiller ve gerçekten kasvetli, melankolik ifadeleri var. Erkekleri ehh işte ,bitkin ,yorgun görünümlü insanlar. Biranın sudan ucuz olması, dünyanın en çok bira tüketen toplumu olmaları onları da tüketmiş. Kadınları ise 1,80 lik evaları,katrinaları arayan gözlerimi hayal kırıklığına uğrattı. Salı Pazarında iki saat dolaşsam Prag nüfusu kadar güzel kız çıkardı. Sadece bakımlılar, gerisi boş.

 

Genelde çok sessiz insanlar, altı kişilik grubumla şehirde anarşi çıkartsam sanki şehrin yarısı yönetimime itiraz etmezlerdi gibi geldi bana.

 

Hırsızlık olayına denk gelmedim, nedende yok. Hiç aksaray yöresindeki kırolardan karşıma çıkmaması da bence bunun kanıtıydı.

 

Gezilecek neresi var ?

 

Gezilecek çok yer var. Aslında Pragın çokta büyük bir kent olmaması bununla beraber iyi bir metro ve tramvay hattının bulunması şehri daha da gezilebilir kılıyor. Tramvaylar çok ucuz bilet yaklaşık 80 kuruş. Duraklara gelinirken şuh bir ses size durağın adını bildiriyor (Allahım ne sestir bu). Metroda güzel epey derine iniliyor.

 

Akılcıl olan iki rota var. İlki basit olan şehri yarıp geçen vlatava nehri etrafında yürümek yada zor ve meşakkatli olan çılgın tur.

 

Çılgın tur için başlangıç noktası günümüz Pragı ile eski kenti birbirinden ayıran noktanın yakınlarındaki Mustek durağı olabilir. Duraktan eski şehre girdiğinizde sizi eskiden idamların yapıldığı infaz meydanı karşılıyor. Bu meydan ve civar sokaklar turistik olduğu için biraz pahalı. Meydan çok büyük değil, ortada jan huss’a ait bir heykel var. Jan Huss protestanların lideri olarak katoliklere karşı savaşmış yakalanıncada meydanda yakılarak idam edilmiş. Heykelin solunda Kinskilerin malikhanesi var, bunlar çok zengin bir aile imiş. Meydanda Tyn katedralide var .Katedral oldukça güzel,tüm çabalarma rağmen içeri alınmadım.İşin ilginci nasıl bir şehirde iki katedral olabilir bununda cevabını alamadım.

 

Meydanın girişinde astronomik saat var. Saatin ilginç özellikleri var tam anlamıyla ne amaçla yapıldığı bilinmiyor. Ama Koperniğin memleketinde İlluminati ile ilgili çok şey olması bizce doğal. Meydanın etrafındaki pek çok sokakta çok güzel kuleler , binalar bulunmakta.Özellikle Paris Caddesi diye bir cadde varki masallardan çıkmış adeta. İki tarafıda kuleli binalarla bezenmiş bir bulvar düşünün,tüm meşhur moda firmalarının dükkanları ve camekanlarında yaklaşık üç metrelik Eva Herzigova,Karolina Kurkova fotoğraflarını buna ekleyin. Yani …

 

Pragta birde meşhur olan Yahudi mahallesi denilen alan. Her ne kadar anlatıldığı kadar harika,ilginç olmasada yolunuzun üstüne denk getirmekte fayda var.En azından görmedim demezsiniz.İki tane göze güzel görünen havra mevcut. Birde çok eski bir yahudi mezarlığı. Mezarlık ile havralardan birinin arası müzeleştirilmiş ve giriş paralıydı. Tabiki içeri langırt diye girince kimse birşey sormadı sadece güzel Ruslardan oluşan bir grup vardı kayda değer ötesi kuru mezar taşı.( Türkiyede kiliselere bu ruslar gibi girmeğe kalksanız mutlaka bir papaz çıkar ve sizi doğduğunuza pişman edecek şekilde azarlar, havralara ise yaklaşamazsınız bile )

 

Bu civarda ilginç bir yapı var. Kilise sanırım ama haçın üzerinde davut yıldızı vardı.Ne olduğunu öğrenemediğimiz gibi adam gibi fotoğrafını çekememem büyük kayıp.

 

Artık bu yakada görmeğe değer pek birşey kalmadı. Karşıya güzel heykellerle bezeli bir köprüden geçerek ulaşıyorsunuz.

 

Karşı taraf artık kraliyetin mekanı. Saray (daha doğrusu kale ),St.Vitus katedrali ,Belvedere Sarayı ve taklit eyfel hep burada.Avrupadaki pek çok müze gibi buradaki Belvedere Sarayıda pazartesileri kapalı buna dikkat etmeli.

 

Belvedere Sarayına gidemedim. Bildiğim kadarıyla belvedere güzel manzara, hoş görünüm gibi bir anlma sahip.Kale ile saray arasında çok güzel lalelerin yetiştirildiği söylendiyse de mevsim itibariyle biz göremedik.

 

Kale ise bir bakıma kraliyet sarayı, günümüzünde cumhurbaşkanlığı rezidansı olarak görev yapmakta. Üç avludan oluşan sarayın sol avlusundan çıkılan meydanda pragtaki en üst düzey papazın rezidansına ulaşılabilmekte. Sokakta ayrıca sadece rahibelerin kaldığı bir kilise-manastır tarzı yapı daha var. Yol üzerinden giderek eyfel kulesinin iki boy ufağı bir benzeri ile karşılaşıyorsunuz. Bu kule orjinalinden üç yıl sonra yapılmış.

Zaten dikkat ettiğinizde ya da sorduğunuzda Pragtaki Fransız izlerinin farkına varıyorsunuz. Vakit yetersizliğinden gitmedik ama ilgilenenlere nehir kıyısına basit bir teleferikle oldukça ucuza ve rahat inilebilineceğini bildirmem gerekir.

 

Meydanın belki de en hoş özelliği Pragla ilgili panaromik manzaraların çoğunun çekilebileceği teraslara sahip olması. Gerçekten güzel enstantaneler yakalanabilir ama havanında bana yaptığı gibi sizlerede imkan vermesi şart.

 

Çek Cumhuriyetinde hali hazırda zorunlu askerliğin olduğu bir ordu yok , Ordu profesyonel. Cumhurbaşkanlığı rezidansının önünde nöbet bekleyen askerlerin üzerindeki üniformalar Amadeus filminin oskarlı tasarımcısı tarafından yapılmış. Zaten filmde Pragta çekilmiş.

 

Sarayın  tam zıt kısmı ise St.Vitus Katedraline çıkmakta.Katedral oldukça ürkütücü bir yapıda. Yapımıda kral Karl zamanında başlanmış. Pragta Karl ve Maria Teresa isimleri medeniyeti getiren kutsal kişilermişcesine anılmakta. Gittiğimizde pazar ayini olduğu için katedrale giremedik ama ilginç anekdotları sizlerle paylaşacağım.

 

Kral Karl Fransa’da okumuş. Hakkında pek çok spekülasyon var zaten. Katedral ortalama olarak Notre Dame katedraline benzetilse de aslında strasbourg katedrali örnek alınarak yapılmış. Yapımı yıllar alan katedralin altı tüm benzerlerinde olduğu gibi kript olarak kullanılmış. Pek çok çek kralı (aslında bohemya demek daha doğru) bu yer altı mezarlarında yatmakta.Katedralin üst katlarında bir odada ise çek kraliyet tacı olduğu söylenti.Görmek başka bir bahara diyoruz.

 

Bu kısım biterken varacağınız yer nehir kıyısı olacakır. İniş sırasında Altın Yol denilen bir yere geliyorsunuz. Giriş paralı,aslında sıradan bir yahudi mahallesi olan bu yörenin tek özelliği Kafka nam küffarın burada yaşamış olmasından gelmekte.Aslında alman yahudisi olup tüm eserlerini almanca yazan Kafkayı bu denli sahiplenmeleri gerçekten beni çok şaşırttı ve ibret misali bir tokatmışçasına yüzümde patladı.Biz sadece yunan alfabesiyle yazı yazan karamanlı türkleri yok saymamakla beraber yurtlarından kapı dışarı etmemiş miydik?

 

Son durak karl köprüsü. Çekler köprüye karluv most diyorlar.Şehrin kalbi,şayet kaybolursanız buraya ulaşarak durumu lehinize çevirebilirsiniz.Döneminin astronomideki en ileri milletlerinden biri tarafından yapıldığı için olsa gerek, köprünün en büyük özelliği yapımında astronomiden yararlanılmasıdır. 1 3 5 7 9 7 5 3 1 düzeni gözönüne alınmış ve köprünün inşası için ilk taş 1357 yılının 9. ayı 7. gün saat 5:31’de konmuştur. büyük çek mimarisinin üstadlarından otto tarafından başlanan köprü, 1402 yılında  petr parler  tarafından tamamlanmıştır. (Bu mimar st.vitusu da tamamlamıştır) üzerindeki 30 heykel daha sonra 1683 ile 1928 yılları arasında yine astronomi göz önüne alınarak, çeşitli aralıklarla yerleştirilmiştir.ilk yapımında taşları birleştirmek için yumurta kullanılmıştır. 515 metre boyunda, 10 metre yüksekliğindeki bu köprü hakkında yazılanların aksine sabah saat 5’te gayet sakindir ve dileyenlere çok güzel pozlar vermektedir.. köprünün kampa adasına inen merdivenleri ayrı güzeldir..
(çek şair vladimir holan sanırım  13 yıl boyunca hiç dışarı çıkmadığı ve şaheseri hamletle bir gece’yi yazdığı ev o merdivenlerden indiğiniz küçük adadadır..)

 

Burada daha önceden de belirtiğim gibi birde yeniçeri heykeli var. Tabii ki kötülüğün simgesi olarak. Kulenin üzerinde sıvazlandığında dileklerin tutulduğu tunç bir heykel var. Sürtünmeden gıcır gıcır olmuş parlıyor.

 

Köprü çıkışında güzel bir kule var. Merdivenleri dön dön bitmiyor ama üzerinden harika fotoğraflar alıyorsunuz.

 

Kuleden çıkınca sağda işkence aletleri müzesi var. Bir de sex müzesi varmış, Onu göremedik

 

Gezilecek prag bu birde ulusal müze var o kadar…

 

 

Bu ülke sadece Prag mı turlar nerelere götürüyor?

 

Elbetteki hayır bu sorunun cevabı ama diğer cevabı ise neredeyse bu kadar olacak.

 

Turların götürdüğü bir yer Karlovy Vari. Kaplıcalar kenti,bir nevi büyükadaya benzetiyor gidenler. Atatürkten fi tarihinde bu kaplıcalara uğradığından Türk turist buralara iteleniyor. Tur burada bir gün sizi oyalıyor. Değer mi?

 

Kimi turlar Bohemya şatoları altında bir gezi daha yapmakta. Onda bazı şatolar gezdiriliyor. Bunu önerebilirim. Ama burada da ortaçağ ambiyansı yaratacağız diye soytarılığın sınırları zorlanmakta.

 

Birde Kutna Hora denilen bir yer  (burası da karlovy vari gibi Praga iki saat uzaklıkta) Burada kemikli kilise denilen bir yer var. Kemiklerden dizayn edilmiş bir kilise. Şahsımca sapkınlığın son noktası. Burada da Türkler için bir dokundurma var.

 

Geceleri ise turlar vlatava gezisi yapmakta. Eğer yazın gittiyseniz ve hava iyiyse önereceğim bir aktivite bu. Benim gibi kışın yaparsanız fotoğraf çekmek için dışarı çıkar ve donarsınız :)Ama tur

 

Bir başka gece aktvitesi Çek gecesi. Ama Çeklerin kendilerine has bir kültürleri olmadığı için pek önermiyorum. Kendilerine ait bir yemekleri yok. Gulaşın bir çek yemeği olduğunu öne sürüp sofradaki herşeye sarımsak sıkıştırmışlar. Zaten kimi gençlerimiz alternatif çek geceleri yaratacaklarıdr.

 

Ha birde prag yakınlarında sanırım adı trepenz olan bir toplama kampı var. Meraklısı gidip görebilir.

 

Ne alınır,ne yenir,ne içilir (gurmeye özel)

 

Aslında Çek Cumhuriyeti tarihi Bohemya ve Moravyanın birleşimidir. Meşhur Bohemya kristalleri bu memlketin ürünü ama swarowski mağazaları Viyanadaki kadar canlı ve ışıltılı değil.

 

Onun dışında Pragta kuklacılık çok meşhur. Baba Yaga tarzı kuklalar oldukça ucuza satılıyor. Zaten Pragta bir yerde sırf bu zımbırtıların satıldığı bir pazarda mevcut.

 

Yemek için ise gulaş ve varyantları. Daha önceden de belirttiğim gibi her şeye sarımsak sıkıştırmakta kararlı insanlar bu Çekler. Diğer bir yiyecekte elbetteki patates.

 

İçecek ise bu memlkette bira. Ardından şarap gelmekte ama kalitesi çokta iyi değil (erbabları öyle dedi).Su ise tam bir sorun. Voda her türlü suyu nitelendiriyor ama buralarda su maden suyu ve türevleri.Sadece pembe kapaklı bir şişe suyu bizim içtiğimiz sulardan .

 

Tekstil ve kozmetik ürünleri Türkiyeden çok çok ucuz. Özellikle andel durağının orada bir Carrefour mağazası var. Oldukça hesaplı,burayı öneririm.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s