istanbul gezileri-4 24 Haziran 2006

istanbul turları 4

 

 

Turumuzun bu seferki başlangıç noktası Ayvansaray oldu.

 

İlginç bir nokta,tıpkı Bakaleon Sarayında olduğu gibi  aslında Tekfur Sarayınında oldukça görünür olmasıydı. Atatürk köprüsünün üzerinden geçerken sarayın üst kısımları görünebilmekte.

 

Eski Blaherna Sarayının üç burcunun sonuncusunun olduğu yerde Anemas zindanları yeramakta.Yine burası da restorasyon yapıldığı uyarısında ama hemen yanındaki Kazasker Hacı İvaz camiinden bakılınca yapılan birşey görünmemekte.

 

Hacı İvaz cami uzaktan kiliseden camiye döndürülmüş gibi bir intibah yaratmakta.Çinileri ile tanınmış olan Mimar Sinanın eserlerinden biri olan bu camii aslında Bizans döneminden kalma bir mahzenin üzerine kurulmuş.İçine girmeğe muvaffak olamayınca değişik açılardan anemas zindanlarının fotoğraflarını çektik.

 

Tekfur Sarayının kapısını açık görünce yine girmeye çalıştık ama yine içeri alınamadık.Ağustos ayında avlu kısmının restorasyonunun biteceği bildirildi.Fakat bir bodruma sahip yapı için bodrumu yok cevabını almamız kafamızda soru işaretlerini oluşturdu.

 

Restore edilen surların yanından yürüyerek çıkacak bir yer arayarak yolumuza devam ettik.Nihayet Edirnekapı surlarının orada bir yer bularak tırmandık.İlk kısma normal merdivenlerden çıktık ama ikinci aşamada çok dik bir merdivenden çıktık,inişi ise ayrı bir macera oldu.Burçlardan harika bir manzara görülebilmekte.Çeşitli yönlerden pek çok manzara fotoğrafı çekebildim.

 

En yüksek burçtaki bayrağımız ne yazıkki surlardan aşağı atılmıştı.Bunun rüzgarla düşmüş olacağı söylendi ama rüzgarın o yöne bayrağı düşürülmesi mümkün görünmemekte.

 

Sonraki yolumuz Kariye Müzesi oldu.Aslında dışarıdan oldukça küçük görünen müzeye giriş öğrenciye ücretsizken,normal vatandaşa 10 YTL.Ayrıca her ayın ilk çarşambası ücretsiz.Müzenin duvarları incilden alıntılarla bezeli.Sadece bakmak yetersiz gerçekten konuya hakim birisinin size tasvirleri açıklaması gerekmekte. Orta bölümde (sanırım arteks denilen kısım) bir kapak var yerde.Kaldırmaya çalıştıysakta kalabalık nedeniyle yapamadık.

 

Rezalet burada da devam etmekte. Turist herşeyi yapar,flaşla foto çeker olayı sürmekte.Ciddi ciddi çok büyük bir kavga bu nedenle edeceğiz gibi görünüyor. Yakındır ……

 

Kapılardan geçtik.Kapıların üzerinde hala haçlar görünebilmekte.Özellikle sulukulekapıda oldukça belirgin.En az 750 yıllık mermerlerin bu kadar az hasar alması buna karşın restore edilmiş kısımların basit bir darbeyle bile kopması mimari yeteneğe mi yoksa iş ahlakına mı yorulmalı size kalmış.

 

Halbuki Sulukulenin içerisine giremediğimiz roman mahalleleri ise sefaletin tüm yüzüyle görünüyordu.Nasıl böyle bir muhitte salgın hastalıklar, toplu ölümler olmaz,normal mantık bunun üzerinde fazla fikir yürütememekte.

 

Saat 2 gibi topkapı kısmına geçerek son aşamaya başladık.Bilindiği üz’re ana hedefimiz yaklaşık 5-6 yıl önce rastlantı eseri bulduğumuz yerin içine girebilmekti.Sur dipleri tam anlamıyla büyük bir turizm kaynağı olabilecekken ne yazıkki şu an bir avuç rantiyecinin zerzevat ektiği tarlalar silsilesi haline gelmiş.Öyleki kimi yerlerde ikinci ve üçüncü sur arasınada tarlalar taşmış.Ama şöylede düşünebilirsiniz tinerciler mi zerzevatçılar mı? Tercih sizin.

 

Surlarda bu kez başka bir yapı bulduk.Hafifçe demlenen büyüklerimizin arasında edepli ve saygılı bir şekilde geçerken bu odacığa girdik.Kimin olduğu hakkında kimsenin bir fikrinin olmadığımız bu odada yine bir lahit ortamı mevcuttu.İçici gruptan biri yılllardır o yörede oturduğunu,çocukluğunda bu alanda top oynadığını ama o zaman bile bu alandan habersiz olduklarını söyledi.Buradan çıkan eserlerin bir gece nasıl çalındığını anlattı.

 

Yedikuleye doğru yürüdük. Buradaki surlar biraz daha güzel restore edilmiş.Özellikle idrar kokan güzel manzaralı odaları olan burçları var.Bu sote mekanlara gençler sevgililerini götürerek biraz mıncıklama fırsatı buluyor sanırım.Çünkü bizim orada olduğumuz kısa sürede bile iki çift geldi ama bizim baskıcı hareketlerimizden rahatsız olup gittiler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s